Z Prawem Łatwiej Body Wrapper

Rejestracja znaku towarowego lub wzoru przemysłowego – skorzystaj z dotacji!

Rejestracja znaku towarowego lub wzoru przemysłowego – skorzystaj z dotacji!

Rejestracja znaku towarowego lub wzoru przemysłowego wiąże się z koniecznością dochowania szeregu formalności. Koniecznym jest także uiszczenie stosownych opłat. Obecnie te opłaty można znacznie obniżyć korzystając z dotacji, która może wynieść do 1500 euro. Sprawdź na jakich zasadach możesz ją uzyskać.

Dotacja na rejestrację znaku – dla kogo?

Dotacja przysługuje podmiotom zaliczanym do grona mikro, małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). Istotnym jest aby miały swoją siedzibę na terenie państwa członkowskiego Unii Europejskiej.

Zgodnie z definicją do sektora MŚP zaliczają się przedsiębiorstwa, które zatrudniają mniej niż 250 pracowników oraz których obrót roczny nie przekracza 50 milionów euro lub bilans roczny nie przekracza 43 milionów euro.

Rejestracja znaku z dotacją – kto i kiedy?

Rejestracja znaku może kosztować teraz o wiele mniej. To wszystko dzięki uruchomieniu nowego funduszu unijnego. Wspiera on mikro, małych i średnich przedsiębiorców w dziedzinie ochrony ich własności intelektualnej.

Funduszem zarządza Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO). Obecny nabór wniosków trwa od 10 stycznia do 16 grudnia 2022 roku. Pula dofinansowania jest ograniczona, a wnioski rozpatrywane są w kolejności ich złożenia. Warto się więc pospieszyć.

Rejestracja znaku – wniosek

Dotacja jest przyznawana w formie bonów o określonej wysokości. Bony te umożliwiają uzyskanie zwrotu części kosztów związanych z rejestracją znaków.

Możliwość uzyskania bonów obejmuje:

  • 90% zwrot kosztów usług wstępnej diagnostyki własności intelektualnej (IP Scan); 
  • 75% zwrot opłat za zgłoszenie znaku towarowego lub wzoru, opłat za dodatkowe klasy oraz badanie, rejestrację, publikację i odroczenie publikacji na szczeblu UE; 
  • 75% zwrot opłat za zgłoszenie znaku towarowego lub wzoru, opłat za dodatkowe klasy oraz badanie, rejestrację, publikację i odroczenie publikacji na szczeblu krajowym i regionalnym; 
  • 50% zwrot podstawowych opłat za zgłoszenie znaku towarowego lub wzoru, opłat za wyznaczenie oraz kolejne wyznaczenie poza UE; 
  • 50% zwrot opłat przed udzieleniem patentu (np. złożenie wniosku, wyszukiwanie i badanie), opłat związanych z udzieleniem patentu i publikacją na szczeblu krajowym. 
UWAGA!
Bony nie działają wstecz. Koszty poniesione przed uzyskaniem pozytywnej decyzji o dofinansowaniu nie zostaną zwrócone.
 Dotacja może wynieść maksymalnie do 1500 euro na jednego przedsiębiorcę. 

Urzędnicy rozpatrują wnioski w terminie 10 dni roboczych liczonych od piątku, w tygodniu, w którym przedsiębiorca złożył wniosek.

Kto może złożyć wniosek?

Wniosek przedsiębiorca może złożyć osobiście lub przez pełnomocnika. Pracownik działający w imieniu przedsiębiorcy również może złożyć taki wniosek.

Co należy przygotować?

Sam wniosek jest łatwy do wypełnienia. Dodatkowo należy przygotować poniższe dokumenty w formacie pdf:

  • zaświadczenie VAT lub zaświadczenie o posiadaniu krajowego numer rejestracji wydane przez właściwy organ krajowy,
  • wyciąg z rachunku bankowego przedsiębiorstwa zawierający następujące dane: nazwa przedsiębiorstwa jako posiadacza rachunku, pełny numer IBAN wraz z kodem kraju oraz kod BIC/SWIFT,
  • jeżeli MŚP działa przez przedstawiciela, niezbędnym jest złożenie dodatkowego oświadczenia na wzorze.

Mogą to być również skany papierowych dokumentów.

Po co rejestrować znak towarowy?

Przy obecnym trendzie przenoszenia biznesu do Internetu warto zabezpieczyć swoje produkty, swoje oznaczenia i markę w odpowiedni sposób. Możliwość prezentacji towaru w zasadzie nieograniczonemu gronu odbiorców w dowolnym czasie i w dowolny sposób ma bowiem swoje plusy jak i minusy.

Pamiętaj, że tworzę te treści byś mógł, mogła z nich skorzystać i wynieść coś dobrego dla siebie. Daj znać, że tu jesteś serduszkiem, kciukiem w górę, komentarzem i poślij moje treści dalej w świat. Będzie mi bardzo miło ?
5 1 vote
Oceń ten wpis
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
error

Podoba Ci się ten wpis? Będzie mi miło, jeśli się o tym dowiem :)

0
Would love your thoughts, please comment.x